Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidská práva jako moderní šaría

Pokud je něco správné, neznamená to ještě, že je to „přirozené“, „univerzální“, „Bohem ustanovené“ či „na věčné časy a nikdy jinak“. Tak jsem nedávno šokoval tvrzením, že ani právo na život nepovažuji za „přirozené“…

Protože žádné právo není „přirozené“, ale všechna práva byla vymyšlena, nikoli jen „objevena“ lidmi. Neexistuje žádný exaktní důkaz, že vůbec nějaké právo lze považovat za „přirozené“, není to jako třeba Archimedův zákon, který nevymyslel Archimedes, jen popsal něco, co už platilo miliony let před jeho narozením a dávno před vznikem prvních lidí.

Ovšem, podle hesla – účel světí prostředky, si vrchnost, příp. sociální inženýři všeho druhu, vymysleli metodu, že nějaká autorita či nějaký zákon lze obyvatelstvu lépe vnutit tím, že faraonův původ označí za „božský“, že císař vládne „z vůle boží“, že např. starozákonní desatero přikázání je „univerzální“, „nadčasové“, „boží zákon“, že právo na to či ono je „přirozené“, atd., atd.

Podobně může radikální islamista prohlásit za „přirozený zákon“, že za krádež se sekají ruce, protože to tak rozhodl Alláh, který to přes tuším archanděla Gabriela zjevil Mohamedovi, stejně by hinduisté mohli označit kastovní systém za systém „přirozený“ a „univerzální“, protože jim to tak určili jejich bohové.

A já bych třeba mohl za „přirozený zákon“ označit tzv. zákon džungle (silnější přežívá), ne proto, že bych tento princip hájil, já jsem naopak zastáncem principu solidarity, ale proto, že právě na zákonu džungle je založen princip evoluce a fungoval dávno před tím, než lidé začali mít vůbec povědomí o svých právech, ať už jakýchkoliv. Nebo bych mohl za „přirozené právo“ označit třeba právo dítěte na mateřskou lásku, protože to tak prostě cítím, příp., protože mi to v deliriu zjevilo všech sedm, nebo kolik jich je, archandělů a Zarathuštra s Krišnou k tomu přikyvovali. Ale jak zařídit vymahatelnost takového práva…, to už je věc úplně jiná.

A jak je to v reálu? Vůbec nestojí za řeč mluvit o právech jako to „na práci“, protože jeho garantování je v současném kapitalizmu naprosto mimo realitu. A pokud se pletu, tak k čemu je pak podpora v nezaměstnanosti, a proč vůbec existuje nezaměstnanost u lidí, kteří pracovat chtějí, když nám ústava zaručuje „právo na práci“? Není to jako s tím mým „právem na mateřskou lásku“? Prostě jen takové to přání otcem myšlenky?

A co „posvátné“ právo na život? Já je považuji za jeden z nejdůležitějších výdobytků moderní západní civilizace a kladu je nade všechna ostatní lidská práva, ačkoli mu odmítám přiznat punc „přirozenosti“ a „univerzality“. Ovšem jak je to s jeho uplatňováním? Poslouží snad právu na život násilný „vývoz demokracie“ národům, které o ni nestojí? Jak posílí právo naživot, když v zájmu ochrany práv potencionálních teroristů (než provedou samotný útok) dochází k tomu, že počet dokonaných útoků, a tudíž i počet zabitých, je vyšší, než kdyby se proti fanatikům všeho druhu postupovalo tvrdě a nekompromisně? A nechť si každý udělá vlastní názor, zda přispělo k právu na život podporování barevných revolucí a povstání v Libyi či Sýrii, případně svržení Saddámova režimu v Iráku.

Mně osobně by se lépe žilo v zemi, která by z žádného práva nedělala „totem“, ve společnosti, která by si nehrála na to, že tzv. lidská práva jsou „posvátná“, „přirozená“ a „věčná“, podobně jako právo šaría pro přísně věřícího muslima, ale kde by se skutečně dbalo na to, aby se lidé nemuseli o své životy bát, kde by byla podstatně nižší rozvodovost a počet neúplných rodin, tj. více rodičovské lásky dětem a kde by si lidé mohli opravdu vládnout sami, nikoli prostřednictvím samozvaných „elit“.

Ovšem co je skutečně „přirozené“? Právo jedince „udělat si dítě pak zničit vztah a tak pořád dokola, nebo právo dítěte žít v úplné a spořádané rodině? A co je „přirozenější“ ? přísné garantování svobody (jakéhokoli) náboženského vyznání nebo upřednostňování ochrany práva na život, i za cenu toho, že např. budeme trestat veřejné hájení krutých trestů typu kamenování, jako trestáme např. popírání holocaustu, kde rovněž v zájmu bezpečnosti a sebezáchovy demokracie striktně vzato omezujeme právo svobodně hlásat některé politické názory? Je „přirozené“ právo dýchat čistý vzduch, nebo právo vypouštět si na pozemku, jež mám ve svém soukromém vlastnictví, do vzduchu cokoli, ať už kouř z plastových lahví nebo třeba sarin?

Dejme tomu, že právo na čistý vzduch upřednostníme. Je skutečně tak „přirozená“ nedotknutelnost soukromého vlastnictví, nebo by vlastnické právo mělo „stárnout“, tj. postupně odumírat, pokud vlastník např. dotyčnou nemovitost dlouhodobě nevyužívá a nestará se o ni? Nebylo by třeba „přirozenější“ muset „bojovat o své teritorium“, čímž myslím např. to, že vlastník by pravidelně musel hájit své vlastnické právo nějakou povinnou mírou vynaložené aktivity?

A nebylo by nakonec „nejpřirozenější“ vysmát se těm, kteří si „hrají na bohy“ tím, že svá „oblíbená“ práva prohlašují za „přirozená“, své hodnoty za „jediné správné“ a bojovat za to, aby o tom, co se bude smět a co se smět nebude, demokraticky rozhodovali sami lidé,?aby si nikdo neosoboval právo lidem stavět mantinely typu – tahleta pravidla se „nesmí zpochybnit“, o případném zrušení toho či onoho práva se prostě „nesmí diskutovat“?

Není snad vrcholným principem té opěvované liberální demokracie, že zákony by se měli dodržovat, i když nejsou vždy ideální, ale na druhou stranu že každému by mělo být garantováno právo veřejně prosazovat zrušení jakéhokoli zákona, včetně např. samotné ústavy, a samozřejmě též včetně práva navrhnout zrušení či přidání jakéhokoli práva do seznamu základních práv?

Autor: Adam Mikulášek | úterý 18.4.2017 9:45 | karma článku: 30,36 | přečteno: 920x
  • Další články autora

Adam Mikulášek

Možná není co slavit, ale je co bránit

Tak tu opět máme 17. Listopad. Poslední dobou se rozmáhá postoj, že vlastně není co slavit a že za komunistů bylo líp. Druhá strana zase křičí něco o populistech ohrožujících svobodu a demokracii.

17.11.2017 v 20:06 | Karma: 11,87 | Přečteno: 132x | Diskuse| Politika

Adam Mikulášek

Rozdíl mezi škodlivou pozitivní diskriminací a férovým vyrovnáváním šancí

Příklad nespravedlivé pozitivní diskriminace: rasové kvóty, jež fungují tak, že „nebílý“ student se může dostat na školu na úkor „bílého“ studenta, který udělal přijímačky lépe.

15.11.2017 v 13:48 | Karma: 11,50 | Přečteno: 100x | Diskuse| Politika

Adam Mikulášek

„Páááňčitelko, Pepíček je xenofób! Pouštěl o přestávce Mešitu!!!“

„Maruško, jsi velmi svědomitá dívenka. Dostaneš ředitelskou pochvalu za statečnost a pětikilčo jako zvláštní odměnu. Něco hezkého si kup a přijď zas na kus řeči!“

15.11.2017 v 9:25 | Karma: 12,29 | Přečteno: 151x | Diskuse| Občanské aktivity

Adam Mikulášek

VZP nechala umřít člověka na rakovinu, odmítla uhradit nákladný lék!

Bránil se soudní cestou, ale než mohla naše loudavá justice vynést verdikt, pacienta bohužel dostihla smrt na agresivní typ nádoru zvaný sarkom.

14.11.2017 v 16:53 | Karma: 34,21 | Přečteno: 1742x | Diskuse| Politika

Adam Mikulášek

Neomarxisté potřebují rasisty, aby mohli ospravedlnit udávání spolužáků a podobné praktiky

Děcka blbnuli ve škole, zdravili se římským pozdravem, podobným tomu nacistickému..., zkrátka asi jako když parta opilců z blbosti zazpívá cestou z hospody internacionálu..., spolužačka je udala a dostala za to 2000 euro!

14.11.2017 v 10:33 | Karma: 38,33 | Přečteno: 1541x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 497
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1625x
Jmenuji se Adam Mikulášek, jsem od narození nevidomý, již od dětství se zajímám o dění v této zemi i ve světě a vzdělávám se v oblastech politiky, historie, ekonomie a psychologie. Od června 2010 jsem členem Čssd a snažím se prosazovat tematiku zdravotně postižených, dlouhodobě nemocných, větší účast občanů na rozhodování a demokratizační procesy v této straně.

Seznam rubrik